Papírová řemesla: Základy scrapbooku a přáníček


Papírová řemesla:  Základy scrapbooku a přáníček

Papírová řemesla jsou v současnosti oblíbenou zábavou. Scrapbooking je zábavný způsob, jak vystavovat fotografie a zaznamenávat rodinnou historii. Mezi další papírová řemesla patří výroba přáníček a dokonce i výroba ručního papíru.

Když začínáte s papírovými řemesly, je snadné utratit spoustu peněz! Zpočátku postupujte opatrně, dokud nebudete vědět, jaké výrobky pro papírové řemeslo budete pravděpodobně používat. Například můžete zjistit, že rádi používáte samolepky do scrapbooků, ale gumová razítka používáte jen zřídka. V takovém případě by bylo lepší utratit více za samolepky a méně za gumová razítka pro vaše papírové řemeslo.

Téměř každý má alespoň některé své fotografie uložené někde v krabici od bot. Scrapbooky jsou skvělým způsobem, jak tyto fotografie dostat ven, kde se z nich mohou lidé těšit. Pro začátek budete potřebovat pořadač na volné listy, plastové chrániče stránek a barevný karton. Mnozí odborníci na papírová řemesla trvají na tom, abyste používali pouze materiály archivní kvality. Při nákupu kontrolujte štítky. Většina papírových výrobků, i těch levnějších, je označena jako „bezkyselinový“, což znamená, že by při dlouhodobém skladování neměl vyblednout ani se jinak znehodnotit. Sluneční světlo vybělí téměř cokoli, ale vaše papírové řemeslné výrobky by neměly být na slunci příliš často.

Chcete-li si založit album, máte několik možností. Můžete vybrat fotografie, které se všechny vztahují k jedné události, například k výletu nebo účasti dítěte na sportovních aktivitách. Tento typ scrapbooku bude krátký, ale může být vytvořen na základě nějakého tématu. Je to dobrá volba, pokud vaše fotografie nejsou ve změti. Pokud ano, pak můžete vybrat 3 nebo 4 fotografie kolem obecného tématu a na každé stránce téma změnit. Možná budete chtít do svého scrapbooku zařadit i některé dvoustránkové rozpisy.

Fotografie připevněte na karton pomocí oboustranných lepicích čtverečků nebo lepicí pásky. Pak je čas stránku ozdobit samolepkami, papírovými tvary nebo vzory vyraženými gumou. Kromě toho můžete barevným gelovým perem napsat data, jména a další zajímavosti o aktivitách na fotografiích.

Další předměty jsou k dostání v obchodech s papírovými řemesly. Patří mezi ně výseky, což jsou kousky papíru již vyřezané do tvarů a předmětů. Existují také speciální nůžky, které stříhají papír se zajímavým okrajem. Nůžky typu „deckle“ jsou velmi užitečné pro výrobu elegantně vypadajících scrapbookových stránek, přáníček a dalších papírových řemesel. Pokud máte také staré nůžky na malíček, které jsou příliš tupé na stříhání látek, můžete je použít na vystřihování tvarů a fotografií.

Mnoho nadšenců do papírových ručních prací začíná se scrapbookingem, ale pak přejdou k výrobě vlastních přáníček. Přáníčka mohou, ale nemusí mít na vnitřní straně napsanou originální báseň. Jednoduché „Všechno nejlepší k narozeninám“, „Brzy se uzdrav“ nebo dokonce jen „Ahoj!“ stačí k tomu, aby někomu rozjasnilo den, takže se nebojte, že nejste dost dobří spisovatelé na to, abyste si vyrobili vlastní přáníčka. Z gumových razítek často vznikají krásná přáníčka. Na vlastnoručně vyrobená přáníčka můžete dokonce připevnit drobné stužky, korálky a další předměty. Vlastnoručně vyrobené přání jistě potěší každého, ať už se o papírové řemeslo zajímá, nebo ne.