Nápad na řemeslný dárek: Vyrobte si zástěru


Nápad na řemeslný dárek:  Vyrobte si zástěru

Pokud hledáte nápad na ručně vyrobený dárek pro někoho výjimečného, možná by se mu líbila zástěra. Když se řekne zástěra, často si vybavíme matky a babičky v kuchyni, ale zástěra se často hodí i mužům. Často například rádi grilují. Zástěru mohou využít také v dílně. Také děti mohou zástěru využít při mnoha svých činnostech, například při výtvarných a řemeslných pracích. Zde je jednoduchý návod na výrobu rukodělného dárku v podobě zástěry, který lze přizpůsobit pro každého.

Začněte s kusem pevné látky vhodné pro osobu, pro kterou rukodělný dárek vyrábíte. Látka musí být dostatečně široká, aby ji bylo možné omotat do 1/2 až 3/4 a dostatečně dlouhá, aby zakrývala od klíční kosti až těsně nad kolena. Pro velkého dospělého člověka by mělo být přibližně 75 až 90 cm na šířku a 88 až 100 cm na délku. Štíhlejší dospělý může použít užší zástěru, ale pokud si bude utírat ruce po stranách, možná ocení větší šířku. Zástěra pro desetileté dítě by mohla začínat s kusem látky o šířce asi 50 palců a délce 75-90 cm.

Nejvhodnějším typem látky je pevná bavlna, například džínovina střední gramáže nebo kepr. Měkké bavlněné látky, jako je plátno nebo mušelín, se hodí do kuchyně, ale dlouho nevydrží a na zahradě nebo v dílně by vůbec nevydržely. Dalšími materiály, které budete potřebovat, jsou nitě a šicí stroj. Budete také potřebovat dostatek další látky na výrobu pásku kolem krku, úvazů na záda a kapes.

Při navrhování rukodělného dárku můžete být s kapsami libovolně kreativní. Každá zástěra je s kapsami užitečnější. Například osoba, která uklízí domy, může využít kapsy na drobnosti, které posbírá, a také na lahve se sprejem, houbičky a kartáče na drhnutí.

Zástěru vyrobíte tak, že kus látky podélně přeložíte. To vám umožní vystřihnout tvar jedním střihem, takže obě strany budou symetrické. To, co budete při střihu tvarovat, bude náprsenková část zástěry. Podprsenka pro zástěru velikosti dospělého bude muset být široká asi 22 cm. Od záhybu měřte asi 10 cm. To je polovina šířky bryndáku plus jeden palec na dvojí přehnutí, aby se vytvořil lem. Kousek, který odstřihnete z boku, abyste vytvarovali bryndák, bude mít tvar poloviční střely, přičemž špička střely bude místem, kde budou připevněny úvazy. Délka půlkulatého tvaru by měla být asi půl metru a šířka bude od místa, které jste označili 10 cm od přehybu, k vnějšímu okraji látky. Po odstřižení těchto částí by měl vzniknout kus látky ve tvaru zástěry.

Nyní zástěru ozdobte kapsami a dalšími ozdobami, které si přejete. Poté je čas přehnout okraje po celém obvodu a sešít je pevným stehem, aby byl celý rukodělný dárek pěkně olemován. Ustřihněte dva kusy látky dlouhé jeden metr a široké dva palce. Přeložte je podélně a surové okraje ohněte směrem dovnitř. Přitiskněte a prošijte po celé délce, abyste vytvořili vazby. Vazby připevněte v pase zástěry pro ruční práce. (Pokud se vám tyto úvazy zdají trochu dlouhé, je to proto, že spousta lidí ráda přivazuje úvazy dopředu a váže je tam). Ustřihněte další kus látky o délce 75 až 80 cm a šířce 10 cm, přeložte jej podélně na polovinu a přitiskněte. Znovu je přitiskneme tak, aby surové okraje dlouhé strany byly zastrčeny o půl palce níže. Otevřenou stranu prošijte. Tento kus látky připevněte po stranách horní části bryndáku, přišijte jej k zadní straně bryndáku a prošijte na přední straně bryndáku. Dávejte pozor, abyste jej při připevňování nezkroutili.

Lidé, kteří tvrdě pracují v domácnosti, při grilování a v dílně, ocení rukodělný dárek v podobě pevné zástěry. Většinou ocení úsilí a design, které jste vložili do výroby rukodělného dárku, který mohou používat.